مدیران برای استفاده از تولید مبتنی بر فناوری، ریسک معقول کنند

تب‌های اولیه

طیبی

طیبی در آیین رونمایی از مته ساخت جهاددانشگاهی خوزستان:

مدیران برای استفاده از تولید مبتنی بر فناوری، ریسک معقول کنند

رییس جهاد دانشگاهی با بیان اینکه اگر تنها به فکر انجام پروژه‌ها با تکنولوژی خارجی و بدون تمرکز بر تولید داخلی و تولید مبتنی بر دانش و فناوری بومی باشیم، پاسخگوی ایجاد اشتغال برای جوانان نخواهیم بود، گفت: تعهد ما انجام کار خوب در پاسخ به ریسک معقول مدیران برای حمایت از تولید ملی است؛ ان‌شاءالله هم در شورای عالی انقلاب فرهنگی و هم در مجلس تلاش می‌کنیم که قوانین مناقصات را به شکل معقول اصلاح کنیم و تا اصلاح قوانین از مدیران می‌خواهیم که ریسک معقول در استفاده از تولید ملی را انجام دهند.

 

به گزارش سروش آنلاین؛ دکتر حمیدرضا طیبی در آیین "رونمایی از مته حفاری دندانه‌ای ساخت جهاد دانشگاهی خوزستان با فناوری بومی" که امروز، هشتم خردادماه در مؤسسه آموزش عالی جهاددانشگاهی استان برگزار شد، ضمن گرامیداشت یاد امام(ره) و شهدا اظهار کرد: تمام کشورهای دنیا، اکنون تلاش می‌کنند تا اقتصاد خود را به سمت اقتصاد متکی بر تولید و تولید مبتنی بر دانش و فناوری سوق دهند.

 

وی با بیان اینکه بازار دنیا محدود است و کشورهای جدید سعی در وارد شدن به این بازار دارند، گفت: کشورهای دنیا برای داشتن سهم بیشتری از این بازار روی بحث تکنولوژی کار می‌کنند تا فناوری‌های جدیدتری را تولید کنند و بتوانند از بازار سهم بیشتری بگیرند.

 

رییس جهاد دانشگاهی ادامه داد: رکود اقتصادی در دنیا طی چند سال گذشته حتی به کشورهای پیشرفته یک شوک وارد کرد و کشورهایی که در مباحث فناوری برتر بودند، یا دچار مشکل نشدند یا به‌راحتی از رکود خارج شدند و اکنون بر بحث تولید فناوری و فناوری‌های پیشرفته تمرکز کرده‌اند.

 

طیبی افزود: اگر ما در خصوص این جریان غفلت کنیم و با تمام انرژی وارد صحنه نشویم و این حرکت‌ها را با شدت بیشتری ادامه ندهیم، دچار مشکلات جدی خواهیم شد. در انتخابات نیز شاهد بودیم که حجم توقعات بالا رفته و اگر بخواهیم تنها به فکر انجام پروژه‌ها با تکنولوژی خارجی و بدون تمرکز بر تولید داخل و تولید مبتنی بر دانش و فناوری بومی باشیم، پاسخگوی ایجاد اشتغال برای جوانان نخواهیم بود.

 

وی عنوان کرد: در جهاد دانشگاهی بنا بود ثابت کنیم که این توانایی در کشور وجود دارد و می‌توان کارهای بزرگی انجام داد. خوشبختانه از ابتدای انقلاب اسلامی و دهه ۶۰، ارتباط خوبی با صنعت نفت ایران برقرار کردیم و حمایت‌های خوبی انجام شد؛ امروز نیز این مته حفاری رونمایی می‌شود و امیدواریم این حرکت با شتاب بیشتری ادامه پیدا کند.

 

رییس جهاد دانشگاهی با بیان اینکه تعهد ما انجام کار خوب در مقابل ریسک معقول مدیران در حمایت از تولید ملی است، خاطرنشان کرد: ما هنوز سیستم مسؤولی خارج از صنعت برای حمایت از تولید فناوری و کاربرد آن نداریم و لذا حمایت مدیران از تولید داخل و پذیرش ریسک آن ضروری است. به سهم خودمان ادعا داریم که موقعیت امروز ما در جهاد دانشگاهی حاصل حمایت‌ها و ریسک‌هایی است که کارشناسان و مدیران صنعت در حمایت از تولید ملی متقبل شدند.

 

طیبی ادامه داد: اکنون قول می‌دهم که جهاد دانشگاهی، تمام تلاش خود را می‌کند که این ریسک‌ها را جبران کند و ان‌شاءالله این حمایت از همه شرکت‌های خصوصی، غیردولتی و دولتی انجام بگیرد. باید مشکلات قوانین مناقصات ما در حمایت از محصولی که برای اولین بار در ایران تولید می‌شود برطرف شود، زیرا این بازار متعلق به ما است و نباید قوانین موجود باعث حذف سازنده داخلی در مقابل سازنده خارجی شود؛ حتما در ابتدای کار باید حمایت معقول شود و مراقب باشیم که از بازار سوءاستفاده نشود.

 

وی عنوان کرد: تلاش می‌کنیم که قوانین را به شکل معقول از طریق شورای عالی انقلاب فرهنگی و مجلس اصلاح کنیم و تا اصلاح قوانین از مدیران درخواست داریم که ریسک معقول در استفاده از تولید ملی را انجام دهند. از جهاد دانشگاهی خوزستان، شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب، اداره پژوهش شرکت ملی نفت و کسانی که در انجام این پروژه یاری کردند، قدردانی می‌کنم.

منبع: 
ایسنا
انتهای پیام //