ارتش سوریه پایان مرحله اول عملیات در بادیه را اعلام کرد

تب‌های اولیه

سوریه

ارتش سوریه پایان مرحله اول عملیات در بادیه را اعلام کرد

مرزهای جنوبی سوریه و "بادیة الشام" یا بادیه سوریه (منطقه صحرایی) در مرزهای جنوبی آن در حال حاضر از همه جبهه‌ها برای ارتش سوریه مهمتر است به طوریکه ارتش عملیات در اطراف رقه را متوقف کرده و توجه خود را روی این منطقه استراتژیک گذاشته است. ارتش در این راستا پایان مرحله اول عملیات در بادیه را اعلام کرد.

 

به گزارش سروش آنلاین ؛ رسانه‌های اردنی به نقل از منابعی که آنها را موثق خوانده‌اند، گزارش دادند، ارتش سوریه تجهیزات نظامی خود را در بادیه سوریه به سمت خربه راس الوعر در مرزهای عراق و در نزدیکی پادگان الزکف منتقل کرده که تحت کنترل "جیش المغاویر" وابسته به ارتش آزاد است.

 

به گفته این منابع، نیروهای سوری اکنون در ۲۰ کیلومتری این منطقه هستند.

 

در حال حاضر مرزهای جنوبی سوریه شاهد درگیری‌های شدید بین گروه‌های مخالف مسلح و ارتش سوریه هستند. این درگیری‌ها در پی تلاش ارتش سوریه برای نزدیک شدن به گذرگاه "التنف" در مرزهای عراق و گذرگاه "نصیب" در مرزهای اردن است.

 

روزنامه الغد اردن به نقل از یکی از مخالفان سوری نوشته است، ارتش سوریه در مناطق تحت تسلط داعش پیشروی کرده است در حالی که مناطق مرزی که تحت کنترل مخالفان است از جمله گذرگاه الزکف همچنان تحت کنترل مخالفان مسلح است.

 

این درگیری‌ها باعث شده جبهه رقه فعلا متوقف شود به طوریکه یگان‌های ارتش سوریه فعلا پیشروی به سمت این شهر را متوقف کرده‌اند.

 

یک منبع میدانی از بین نیروهای دولتی سوریه گفت: یگان‌های ارتش سوریه که وارد حومه غربی استان رقه شده‌ بودند عملیات خود را به سمت جنوب در عمق بادیه متمرکز کرده‌اند و هیچ پیشروی به سمت الطبقه و رقه نداشته‌اند.

 

این منبع به خبرگزاری آلمان گفت: نیروهای خط مقدم در حومه شرقی حلب بعد از تسلط بر چند روستا و زمین‌های کشاورزی در اطراف حومه غربی رقه پیشروی به سمت شهر رقه و الطبقه را متوقف کردند و مسیر عملیات را به سمت جنوب تغییر دادند تا افراد مسلح داعش را در حومه سلمیه و حمص تعقیب کنند.

 

نیروهای سوری چند روز پیش بر پنج روستا در حومه رقه تسلط یافتند.

 

این منبع از اهمیت حرکت نیروهای دولتی سوریه به سمت جنوب برای اجرای هدف عملیات نظامی در این منطقه که همان اتصال جبهه‌های نبرد به هم و مسدود کردن خطوط امدادرسانی داعش از طریق حضور نیروها در حومه سلمیه و نیروهای نظامی در جبهه جب الجراح در حومه حمص و نیز حضور نیروهای یگان چهارم در مسیر اثریا - خناصر است، صحبت کرد.

 

نیروهای دولتی و نیروهای هم‌پیمان آن از ابتدای ماه جاری میلادی چهار جبهه را برای مقابله با تروریست‌ها باز کردند و تجهیزات و نیروهای زیادی را از محله القابون دمشق با هدف ریشه کن کردن داعش در مثلث حماه/ حلب/حمص و تسلط بر شهرک‌ عقیربات که مقر اصلی داعش در حومه شرقی سلمیه است به این مناطق گسیل کردند. اما اخیرا نیروهای دولتی در پیشروی به سمت جبهه حومه شرقی سلمیه شکست خوردند.

 

با این حال نیروهای یگان چهارم توانستند جاده حلب - دمشق در منطقه اثریا – خناصیر در اطراف سلمیه را امن کنند. اما در نفوذ به مساحت‌های عظیم در بادیه شکست خوردند و حضورشان را به اطراف همین جاده محدود کردند.

 

به گفته نیروهای کرد سوریه، ارتش سوریه پیشروی به سمت مناطق تحت تسلط آنها در غرب شهر الطبقه در حومه غربی رقه نداشته است.

 

منبع میدانی ارتش سوریه گفت: ارتش به دنبال تسلط بر جاده دمشق – حماه و تامین خطوط انتقال نفتی است که از شرق سوریه به سمت پالایشگاه حمص و بانیاس می‌رود.

 

فرماندهی کل ارتش سوریه در بیانیه‌ای از پایان مرحله اول عملیات نظامی در بادیه سوریه و رسیدن نیروها به مرزهای عراق خبر داد.

 

در این بیانیه آمده است، یگان‌های ارتش سوریه با کمک نیروهای هم‌پیمان بعد از ظهر یکشنبه مرحله اول عملیات نظامی را تکمیل کرده و توانستند به مرزهای مشترک با عراق در شمال شرق التنف برسند.

 

در این بیانیه تصریح شده است، رسیدن نیروها به این منطقه بعد از تسلط بر مقرها و نقاط استراتژیک در عمق بادیه به مساحت ۲۰ هزار کیلومتر مربع از زمان آغاز عملیات در جنوب و شرق پالمیرا و هلاکت داعشی‌ها محقق شده است.

 

از سوی دیگر، دیده‌بان حقوق بشر سوریه گزارش داد، مناطق درعا البلد در شهر درعا هدف بمباران ارتش سوریه قرار گرفته‌اند.

 

همچنین درگیری‌هایی بین ارتش سوریه و افراد مسلح مخالف در محورهایی در اطراف شهرک "حضر" واقع در بخش شمالی حومه قنیطره در جریان است.

 

انتهای پیام //