زندگی عادی تهرانی‌ها بعد از حمله تروریستی

تب‌های اولیه

زیباکلام

زیبا کلام:

زندگی عادی تهرانی‌ها بعد از حمله تروریستی

صادق زیباکلام با اشاره به نوع برخورد مردم با حادثه تروریستی اخیر، یادآوری کرد که «ایجاد هراس»، هدفی است که تروریست‌های از رسیدن به آن عاجز بوده‌اند.

 

 

سروش آنلاین - صادق زیباکلام - استاد دانشگاه - در روزنامه «ایران» می‌نویسد: اگر یکی از اهداف حمله تروریستی ۱۷ خردادماه در حرم مطهر امام خمینی(ره) و مجلس شورای اسلامی، ایجاد هول و هراس بود، حتماً به این هدف دست نیافته‌اند. مردم تهران، هم در حین حادثه و هم پس از آن، زندگی عادی خود را به روال گذشته ادامه دادند؛ بدون اینکه اثری از وحشت و رعب در آنها دیده شود.
 
 
در خیابان، در دانشگاه‌ها، بازار و ورزشگاه‌ها، همه چیز مانند گذشته است و مردم بدون ترس در همان مجامعی حاضر هستند که پیش از ۱۷ خرداد بودند. می‌توان به جرأت گفت کسی به خاطر حادثه تروریستی شش روز پیش، در زندگی خود تغییری ایجاد نکرده است. مجموعه رفتارهایی که نشان می‌دهد حمله تروریستی ۱۷ خرداد، در ایجاد واهمه و اضطراب موفق نبوده است.
 
 
شاید یکی از دلایل زندگی بی‌وحشت و ترس مردم این است که در سه دهه گذشته ما شاهد حملات تروریستی در تهران یا سایر کلانشهر‌ها نبودیم. درست است که گاهی درگیری‌هایی در مناطق مرزی بود، اما بعد از ترورها و بمبگذاری‌های سال ۶۱-۶۰ که از سوی منافقین انجام می‌شد، شاهد رویدادهای اینچنینی نبوده‌ایم. امروز نزدیک به ۳۵ سال است که تهران شاهد عملیات تروریستی نبوده است و بر همین اساس به نظر می‌رسد مردم اتفاقات چهارشنبه گذشته را یک «استثنا» تلقی می‌کنند.
 
 
به نظر می‌رسد تصور عمومی مردم این است که عملیات تروریستی حادث شده در تهران، یک‌بار اتفاق افتاد و دیگر تکرار نخواهد شد و چون به این موضوع باور دارند که تا آینده‌ای خیلی دور این مورد پیش نمی‌آید، احساس نگرانی و اضطراب محسوسی ندارند.
 
 
ما و مردم می‌دانیم که در کابل و بغداد زندگی نمی‌کنیم. تهران، با این دو مرکز یاد شده تفاوت دارد. در کابل و بغداد هفته‌ای یک بار یا هر دو هفته یک بار شاهد عملیات تروریستی با قربانی‌های پرشمار هستند. در پایتخت شهرهای اروپایی هم این اتفاقات پرتعداد شده است و این تکثر بر بیم و هراس شهروندان آنجا افزوده است. اما مردم ما اعتقاد دارند حمله تروریستی اخیر خیلی نادر و استثنایی بود اما اگر خدای نکرده در آینده دوباره اتفاق مشابهی بیفتد، آن موقع ممکن است آن جو هول و هراس و وحشت غالب شود.
 
 
بنابراین به نظر می‌رسد شایسته است که اقدامات و فعالیت‌هایی که در طول سال‌های گذشته برای ایجاد این امنیت در کشور انجام شده، ادامه و چه‌بسا تقویت شود تا حادثه تروریستی تهران به واقع یک استثنا بماند.
انتهای پیام //