نگاهی به تاریخچه کوهپیمایی و پرواز از دماوند

تب‌های اولیه

پروازی که زمانی رؤیا بود

نگاهی به تاریخچه کوهپیمایی و پرواز از دماوند

در این گزارش دنبال اولین ها و آخرین هانیستیم. چه این که صعود به دماوند و پرواز از آنجا برای هر کس تجربه ایمنحصربفرد است و به هر کیفیتی صورت گیرد در نوع خود می تواند جزو اولین ها محسوب شود.

در این گزارش دنبال اولین ها و آخرین هانیستیم. چه این که صعود به دماوند و پرواز از آنجا برای هر کس تجربه ای منحصربفرد است و به هر کیفیتی صورت گیرد در نوع خود می تواند جزو اولین ها محسوب شود.

به گزارش سروش؛ صعود از هر جبهه و تیکاف از دماوند در هر ارتفاع و از هر جهت جالب توجه و آرزوی هر خلبان پاراگلایدر است. دیروز برای نخستین بار شش خلبان همزمان صعود به قله و پرواز از بام ایران را تجربه کردند. ابوالفضل خدایاری، رضا سحرخیز، مهدی یگانه، امین حزینی، مهدی احمدی و دکتر کاظم همایونی. تعدادی از این افراد برای چندمین بار این رکورد را ثبت کردند و تعدادی برای دومین بار و شاید سومین بار. مهدی احمدی ۶۶ ساله که اولین بار در سال ۹۲ به دماوند صعود و از آنجا پرواز کرد امسال در مردادماه دوبار این کار را انجام داد. در مجموع وی تاکنون ۵ بار این کار را تکرار کرده و شاید از این نظر رکورددار باشد.

دیروز در کانال سروش پرواز خبر از صعود و پرواز چهار نفر دادیم اما باید آن خبر را چنین که در بالا توضیح دادیم تصحیح کنیم. اما تاریخچه دقیق پروازها از دماوند چگونه است؟ متاسفانه این صعودها و پروازها هنوز جایی ثبت نشده است و این یک ضعف عمده است که قبلا هم در گزارشات بدان اشاره کرده ایم. هنوز هیچ دفتر رسمی این آمارها را ثبت نمیکند. شاید یکی از وظایفِ انجمن ورزش های هوایی یا سایر نهادهای مرتبط با پرواز همین باشد که دفتر ثبت رکوردهای پروازی در عرصه ورزش های هوایی داشته باشد.

اما خلبانانی که تاکنون مدعی پرواز از این قله شده و تاکنون عکس یا فیلمی از آن منتشر کرده اند به نظر می رسد خیلی محدود هستند. وحیدنظری نسب و عباس آرایی شاید نخستین خلبانانی بودند که در دهه ۸۰ به دماوند صعود و از ارتفاع پایین تر از قله (حدود ۴۲۰۰ متری) پرواز کردند. مرداد سال ۸۶ امین حزینی ۱۸ ساله اولین بار با بال کلاس دو فایبرگ (که توسط تیمسار پارسا از آلمان وارد شده بود) اقدام به پرواز از دماوند و تاپ لند در ارتفاع ۵۲۰۰ متری کرد. حزینی دومین پروازش از دماوند را دیروز اول شهریور بعد از ۱۰ سال تجربه کرد. ناصر ابراهیمی از سنندج نیز حدود سال ۹۱- ۹۲ از این قله پرواز کرد. او و پسرش امروز (۲ شهریور ۹۶ نیز به این کار مبادرت کرده اند که امیدواریم موفق به اینکار شده باشند) مهدی احمدی نیز دیروز دومین پروازش از دماوند در مردادماه سالجاری را تجربه کرد که فیلم اولین پروازش در سال ۹۶ در کانال سروش پرواز منتشر شد.

هرچه هست باید گفت تابوی پرواز از دماوند شکسته شده است و از این پس باید شاهد فوج پرندگانی بود که با پاراگلایدر اقدام به این کار می کنند. چون زمانی که بال اسپیدی وجود نداشت برخی با آن کوله های سنگین اقدام به این کار جالب کردند اما امروزه با تجهیزات پروازی خیلی سبک تر این کار خیلی راحت تر انجام می شود.

هیجان در ورزش های هوایی تمامی ندارد و هر پرواز تجربه ای منحصربفرد است به ویژه اگر پرواز از دماوند باشد. پرواز از بام ایران را که روزی فقط آرزو بود و اکنون محقق شده است، برایتان آرزو می کنیم. بقول شاعر: آرزو گرچه بزرگ است ولی داشتنی است.

 

انتهای پیام //
برچسب
به اشتراک بگذارید