یونس غلامی : اگرجمهوری اسلامی ایران با دنیا تعامل سازنده و دو سویه ای داشته باشد نیازی به برجام و آن همه هزینه نبود

تب‌های اولیه

فعال سیاسی اجتماعی و فرهنگی

دکتریونس غلامی فعال سیاسی در گفتگو با سرویس سیاسی سروش آنلاین

یونس غلامی : اگرجمهوری اسلامی ایران با دنیا تعامل سازنده و دو سویه ای داشته باشد نیازی به برجام و آن همه هزینه نبود

به گزارش سرویس سیاسی سروش آنلاین دکتریونس غلامی در گفتگو با خبرنگار سرویس سیاسی این پایگاه خبری گفت جمهوری اسلامی ایران اگر با دنیا , با حفظ استقلال , آرمان ها و ارزشهای انقلابی اش در تعاملی سازنده و دوجانبه باشد , اساسا نیازی به ۱۳ الی ۱۴ سال مذاکره و نحریم و قطعنامه نبود

به گزارش گروه سیاسی سروش آنلاین 

دکتر یونس غلامی با بیان اینکه؛ اکنون بیش از یک دهه است که در خصوص این مسئله با اعضای دائم شورای امنیت سازمان ملل و آلمان , همچنین اتحادیه ی اروپا در حال رایزنی هستیم , گفت چرا یک بار اساسا نیامده ایم به چرایی آن بی اندیشیم , مگر غیر از آن است که کشورهای دیگری هستند که حتی قرار داد ضمن آنکه این صنعت هسته ای را در اختیار دارد و بعضا قرارداد و معاهده ی ان پی تی ( منع استفاده و گسترش تسلیحات اتمی ) هم امضا نکرده اند , اما سازمان ملل , نهاد های بین المللی و بعضا برخی کشورهای قدرتمند دنیا کاری به کار آنها ندارد , سوال اساسی این است که چرا تمام قدرت ها فوکوس کرده اند روی ایران ؟ .

"هیچ کشوری به تنهایی نمیتواند به رشد و توسعه ای دست یابد" 

وی با بیان اینکه , من هنوز معنای این تناغض و پارادوکس را متوجه نشده ام که چرا , از سویی جمهوری اسلامی ایران میگوید نه شرغی نه غربی و آن را تابلوی وزارت امور خارجه اش میکند گفت : اگر قرار است جمهوری اسلامی ایران نه با شرق ارتباط داشته باشد نه غرب , این را در عمل نشان دهد و اولا صادرات و وارداتش را قطع کند در زمینه اقتصادی , عضو هیچ سازمان بین المللی نباشد در پی صدور انقلاب نباشد و ... یا آنکه این شعار را ندهد و شعار مرگ بر این و آن ندهد یا موضعش واضح باشد و عملا با دنیا در تعامل باشد , "هیچ کشوری به تنهایی نمیتواند به رشد و توسعه ای دست یابد" .

این فعال و کارشناس مسائل سیاسی با اشاره به اینکه چرا سوال نمیشود که حساسیت آژانس بین المللی و دیگر ارگانهای بین المللی نشات گرفته از چیست ؟ و چرا ؟ بیان کرد : نه تنها سیاست های داخلی باید بر وفق مراد مردم باشد بلکه سیاست خارجی مان هم باید سیاستی باشد که مورد علاقه و بر وفق مراد مردم باشد , اگر واقعا ایمان داریم به این که دموکراسی نسخه ای برتر جهت مدیریت یک کشور است .

دکتر یونس غلامی با اشاره به سالهای متمادی در خصوص مذاکره اشاره کرد و افزود : مردم این را میگویند که حتی بعد از فرجام , برجام , تغییرات محسوس و ملموسی را ما شاهد نبوده ایم و حقیقتا هم همینگونه است و در زندگی مردم ایران شاهد اتفاق خاصی نبودیم , در خصوص سرمایه گذاری خارجی , بازگشت پولهای بلوکه شده ی ایران , وضعیت بی ثبات اشتغال و کار که واقعا مردم گلایه مند هستند و این خود به تنهایی میتواند منشا اثر بسیاری از آسیب ها باشیم , همچنین بی اعتمادی ای که بعد از عمل نشدن به وعده های جناب آقای دکتر روحانی عزیز که شخصا ارادت دارم , اما انتقادی هم دارم , که چرا از اختیاراتش در خصوص برخی مثائل عمل نمیکند و میگوید نگذاشتند , چرا نمیگوید چه کسانی یا نهادی نمیگذارد ؟ مگر مردم سالاری نیست , مگر قرار نیست مردم سالار باشند ؟ یا در مورد افرادی که بیش از شش هفت سال بلاتکلیف مانده اند , بالاخره جناب رئیس جمهور به علاوه بر آنکه رئیس جمهور است , رئیس شورای عالی امنیت ملی هم محسوب میشود و میتواند به لحاظ قانونی از این موضع عمل کند و رضایت مردم راجلب کند , جلب رضایت یعنی مقبولیت .

ایشان با تاکید براینکه از اساس برجام نه در دولت قبل و نه در این دولت تغییری ایجاد نکرد اظهار داشت : اما انصافا جناب دکتر حسن روحانی حداقل در زمینه ی سیاسی از خیلی از تنشها در عرصه ی بینن الملل کاست .

انتهای پیام //

انتهای پیام //